Baltic Tall Ships Regatta 2015 na weekend

W środę po południu, pierwsze jednostki, które uczestniczą w Baltic Tall Ships Regatta 2015 przepłynęły linię mety. Oficjalne wyniki poznamy w sobotę, ale już dziś przy Wałach Chrobrego zacumują największe żaglowce.

Około godziny 13.00, spodziewamy się przypłynięcia Daru Młodzieży, to największy żaglowiec w stawce. Również w podobnych godzinach do Szczecina przypłyną pierwsze okręty ORP – podwodny Sęp i transportowo-minowy Toruń. Zaraz po nich do nadbrzeża przy Wałach Chrobrego powinna zacumować rosyjska jednostka Sedov.
Przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumuje 50 żaglowców, które będzie można zwiedzać. Dodatkową atrakcją będzie X Zlot Olditmerów, które przypłynęły do nas z całej Europy.

Baltic Tall Ships Regatta 2015 to nie tylko zlot wielkich żaglowców, które przyciągają na swoje pokłady tłumy zwiedzających. To również liczne imprezy towarzyszące, wprawiające wszystkich uczestników w doskonały nastrój. Jedną z nich jest „Jarmark pod Żaglami”, w którym wiele ciekawych rzeczy znajdą dla siebie nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Na Wałach Chrobrego, w pobliżu zacumowanych tam jednostek, zostały ustawione stoiska handlowe, kawiarenki, restauracje oraz inne punkty gastronomiczne. Na „Jarmarku pod Żaglami” sprzedawane będą pamiątki marynistyczne oraz różnego rodzaju rękodzieło.
Dla spragnionych wrażeń i adrenaliny przygotowano wesołe miasteczko i place zabaw dla dzieci.

Nie zabraknie również akcentu muzycznego. Śpiewanie i słuchanie szant, koncerty takich zespołów jak Brathanki, Pectus czy Brainstorm, to tylko niektóre atrakcje przygotowane na te wydarzenie.

Wszyscy którzy uwielbiają sport, będą mogli kibicować w biciu rekordu Guinnessa. Squashowy rekord do tej pory, to rozegranie meczów w systemie best of 5 do 11 punktów przez jednego zawodnika z 69 przeciwnikami. Cel szczecińskiego bicia rekordu to 100 takich rozgrywek. Jeden zawodnik, sto rywali, którzy grają jeden po drugim. Również w tej dyscyplinie zmierzą się gwiazdy sportu.

Dla tych, którzy wolą spokojniejszą rozrywkę, przygotowano akcję „Czytanie na pokładzie”.
Pierwsze spotkanie czytelnicze odbędzie się w sobotę 13 czerwca w godz. 13-15 na pokładzie żaglowca „Mercedes”. Żaglowiec został zbudowany w Holandii w 1958 roku, jako oceaniczny statek rybacki.
Drugie spotkanie odbędzie się natomiast w godz. 16-17 na pokładzie okrętu marynarki wojennej ORP „Lublin”. Jednostka to ogromny okręt transportowo–minowy projektu 767. Ostatnie spotkanie czytelnicze odbędzie się w niedzielę w godz. 13–14 na pokładzie żaglowca “Zawisza Czarny”.
Ponadto w piątek 12 czerwca na Łasztowni (plaża na wyspie) rozgości się Morska Czytelnia. Od godz. 17 miłośnicy słowa pisanego będą mieli okazję spotkać się z poetami i pisarzami marynistycznymi. Spotkanie potrwa do godz. 20.

tekst: PP
foto: Baltic Tall Ships Regatta 2015


Reklama