Pogoń buduje sieć szkółek

Pogoń rozpoczyna wzmożoną budowę sieci szkółek piłkarskich dla dzieci w wieku od 4. do 12. roku życia. Docelowo programem szkolenia objętym ma być całe województwo zachodniopomorskie.

Działacze szczecińskiego klubu chcą dołączyć do grona najlepszych drużyn w Polsce, które w swoich strukturach szkolą zawodników od czwartego roku życia. W tym celu na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przedstawiony został model współpracy między klubem, gminami i fundacją, której zajmuje się szkoleniem dzieci.

– Program, który dziś przedstawiamy jest wynikiem pomysłu spółki Ekstraklasa S.A. W zamyśle wszystkie kluby najwyższego szczebla rozgrywek w naszym kraju mają mieć przy sobie akademie szkolące najmłodsze dzieci – mówił podczas spotkania Jarosław Mroczek, prezes zarządu Pogoni Szczecin S.A.

Wiadomo, że nie każdy z młodych adeptów piłki nożnej zostanie profesjonalnym zawodnikiem, ale w tym wieku najważniejsze jest zarażenie dzieci miłością do sportu i zdrowej rywalizacji. To jest właśnie głównym celem wdrażanego programu, który w swoich założeniach obejmuje całe województwo zachodniopomorskie.

– Chcemy trafić do każdej miejscowości, w której jest zainteresowanie i możliwość organizacji treningów na odpowiednim poziomie – zaznaczył prezes Mroczek.

Ze strony klubu i fundacji dzieci mogą liczyć na w pełni profesjonalnie przeprowadzone treningi, komplet strojów meczowych i treningowych. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość poznania zawodników pierwszego składu szczecińskiej drużyny oraz uczestnictwo w meczach rozgrywanych na obiekcie przy ulicy Twardowskiego. Dzięki takiej współpracy klub może zyskać potencjalnych następców Łukasza Zwolińskiego czy Adama Frączczaka oraz grono oddanych osób, którzy będą z dumą prezentować granatowo-bordowe barwy. Działacze szczecińskiej drużyny szacują, że sieć szkółek piłkarskich w regionie powstanie do 2018 roku. Wówczas Pogoń będzie obchodzić siedemdziesięciolecie istnienia i jednym z podstaw do świętowania okrągłego jubileuszu będzie właśnie rozwinięta akademia piłkarska.

Program finansowany będzie ze składek rodziców, które miesięcznie wynoszą 120 złotych. Przy zapisach trzeba również wpłacić opłatę wpisową, która wynosi tyle samo co miesięczne czesne. W tej cenie oprócz kompletu strojów zawarte jest ubezpieczenie dziecka. Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, a pierwsze zajęcia są zupełnie darmowe.

– Jest to opłata wyjściowa. W porozumieniu z gminą czy sponsorem ceny mogą zmaleć. Z taką sytuacją spotkaliśmy się w Moryniu. Tam połata wynosi sto złotych. Ponieważ nie płacimy za bazę treningową – informuje Rafał Gibczyński, prezes fundacji i pomysłodawca projektu Pogoń Szczecin Football Schools.

W ubiegłym roku do ciekawej sytuacji doszło właśnie w Moryniu, gdzie o otwarcie szkółki piłkarskiej rywalizował z Pogonią poznański Lech. Ostatecznie, po wielu rozmowach, zdecydowano się na ofertę szczecińskiego klubu. Jednak pytany przez nas prezes Pogoni nie chciał zdradzić szczegółów tych rozmów.

– Wygraliśmy, ponieważ jesteśmy Pogonią Szczecin. Jest to drużyna z regionu, która mieszkańcom zachodniopomorskiego dobrze się kojarzy. Lech Poznań, mimo animozji między kibicami, to sympatyczna drużyna. Będę ją jednak namawiał do tego, by pozostali w obrębie własnego województwa – mówił prezes Mroczek.

Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele władz samorządowych z całego regionu i sądząc po ich reakcjach z dużymi nadziejami przyjęli ofertę szczecińskiego klubu.

– Bardzo spodobała nam się ten pomysł i wizja przedstawiona przez Pogoń. Sama marka i prestiż klubu mogą pomóc nam w organizacji zajęć dla najmłodszych. Włączymy się w ten projekt finansowo oraz zapewniamy odpowiednie zaplecze infrastrukturalne – mówiła po spotkaniu Gabriela Kotowicz, burmistrz Cedyni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ps-fs.pl.

tekst i foto: Oskar Masternak


Reklama