2017: 27 zawodników z powołaniami

Znakomite wyniki zespołów Akademii Pogoni Szczecin oraz grup młodzieżowych Dumy Pomorza w rozgrywkach ligowych, przełożyły się na liczbę powołań dla Portowców do reprezentacji narodowych. W kończącym się roku aż 27 zawodników ze wszystkich kategorii wiekowych miało okazję założyć koszulkę z orzełkiem na piersi.

Liczba powołań dla zawodników Pogoni Szczecin jest imponująca. Mniejszym uznaniem poszczególnych selekcjonerów cieszą się bowiem przedstawiciele praktycznie wszystkich klubów Lotto Ekstraklasy. Za plecami Dumy Pomorza w tym zestawieniu znalazły się m.in. Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk czy Wisła Kraków.

– Od jakiegoś czasu jesteśmy w czołówce klubów w Polsce, jeśli chodzi o liczbę reprezentantów. Uznanie w oczach selekcjonerów bardzo nas cieszy, ale jest to bardziej wypadkowa naszej ciężkiej pracy, niż cel sam w sobie. Naszym zadaniem jest szkolić zawodników do pierwszego zespołu – tłumaczy Dariusz Adamczuk, prezes Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin.

Tegoroczne wyjazdy na zgrupowania reprezentacji świadczą nie tylko o jakości szkolenia, ale również jego ciągłości. Nazwiska zawodników Pogoni Szczecin znaleźć można bowiem na listach powołań we wszystkich rocznikach. Podobnym wynikiem spośród klubów Lotto Ekstraklasy pochwalić się mogą jedynie Zagłębie Lubin i Lech Poznań. – To tylko potwierdza, że stworzony przez nas model szkolenia rozwija się we właściwym kierunku. Jesteśmy dumni, że w każdym roczniku mamy wyróżniających się zawodników w skali całego kraju – komentuje Adamczuk.

Powołania do narodowych reprezentacji były szczególnym wydarzeniem dla tych zawodników, którzy w poprzednich latach nie mogli liczyć na zainteresowanie ze strony selekcjonerów. Do tego grona należą m.in. Hubert Idasiak, Adrian Benedyczak czy Aron Stasiak. – Zobaczenie swojego nazwiska na liście powołanych było ogromnym przeżyciem – opowiada Stasiak, który w sierpniu otrzymał szansę występu przeciwko rówieśnikom z Anglii i Kazachstanu. – Wcześniej pojawiałem się czasem na konsultacjach, ale nigdy nie było okazji zagrać w meczu.

Miejsce w narodowych kadrach zachowali natomiast Jędrzej Grobelny i Sebastian Walukiewicz. Obaj latem zdecydowali się na przenosiny do Szczecina, by tutaj rozwijać swój talent i walczyć o najwyższe cele. Z perspektywy powołań do reprezentacji, mogą tę decyzję uznać za dobrą. – To było coś niesamowitego. Kilkadziesiąt tysięcy osób na trybunach, znakomita atmosfera i świadomość tego, że to tej murawie niegdyś biegały największe legendy polskiej piłki – mówił Sebastian Walukiewicz po meczu przeciwko Białorusi na Stadionie Śląskim.

Do tej pory młodych Portowców mogliśmy oglądać w narodowych barwach jedynie w meczach towarzyskich lub eliminacyjnych. W nadchodzącym roku możemy jednak doczekać się powrotu naszych wychowanków na wielką imprezę. Przed szansą awansu na Mistrzostwa Europy stanęła bowiem drużyna do lat 19, która jesienią wygrała swoją grupę eliminacyjną. By w lipcu pojechać na turniej do Finlandii, muszą jednak jeszcze rozprawić się z Włochami, Grecją i Czechami.

Liczna grupa zawodników powołanych do młodzieżowych i juniorskich reprezentacji pozwala mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wychowanków Pogoni Szczecin zobaczymy również w seniorskiej kadrze. W XXI wieku jedynie Kamil Grosicki oraz Radosław Majdan i Maciej Stolarczyk mieli bowiem okazję założyć koszulkę z orzełkiem na piersi. Czy któremuś z młodych Portowców uda się poprawić tę statystkę? – To byłoby dla nas spełnieniem marzeń i zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy. Wierzymy, że wychowankowie Akademii w pewnym momencie swojej kariery będą stanowić o sile pierwszego zespołu, co stanie się dla nich trampoliną do seniorskiej reprezentacji – podsumowuje prezes Akademii, Dariusz Adamczuk.

Zawodnicy powołani do reprezentacji narodowych:
U14: Igor Martuszewski, Cyprian Włodarczyk, Borys Freilich, Michał Samborski
U15: Jakub Iskra, Marcel Wędrychowski, Krystian Rybicki, Nikodem Sujecki, Maciej Białczyk, Hubert Turski, Kacper Kozłowski, Filip Balcewicz
U16: Mateusz Maćkowiak, Paweł Jachno, Jowin Radziński, Jakub Iskra, Marcel Wędrychowski, Krystian Rybicki, Hubert Idasiak
U17: Błażej Starzycki, Maciej Żurawski, Marcel Stefaniak, Jędrzej Grobelny
U18: Damian Pawłowski, Bartosz Boniecki, Maciej Żurawski, Sebastian Walukiewicz, Marcel Stefaniak, Adrian Benedyczak
U19: Marcin Listkowski, Aron Stasiak, Marcel Stefaniak, Sebastian Walukiewicz, Damian Pawłowski
U20: Jakub Piotrowski, Adrian Henger, Marcin Listkowski
U21: Jakub Piotrowski

Tekst: Pogoń Szczecin S.A. / www.pogonszczecin.pl
Foto: Pogoń Szczecin S.A. / www.pogonszczecin.pl

Reklama